9ος με νίκη επί του Απόλλωνα, σοβαρότητα κι έδρα-«κάστρο»!

Ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ κατέκτησε την 9η φετινή του νίκη, επικρατώντας με 95-67 του Απόλλωνα Πάτρας Carna για την 4η και προτελευταία αγωνιστική των πλέι-άουτ!

Η ομάδα της Καρδίτσας διεύρυνε το φετινό της ρεκόρ νικών, φτάνοντας τις εννέα, ενώ ανέβηκε στην 9η θέση (έστω και προσωρινά), υπερτερώντας σε τριπλή ισοβαθμία με το Μαρούσι και το Λαύριο.

Οι «κυανόλευκοι» δεν επηρεάστηκαν από τις απουσίες που είχαν να διαχειριστούν, ούτε από το γεγονός ότι αντιμετώπισαν έναν αντίπαλο με σοβαρές ελλείψεις. Αντίθετα, έκαναν το καθήκον τους σε ένα ματς που από την αρχή ως το φινάλε ήταν κυρίαρχοι, μετρώντας πλέον ρεκόρ 8-4 στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιάννης Μπουρούσης» που μετατρέπεται σε απόρθητη έδρα.

Ο Α.Σ.Κ μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και στο 6’ προηγήθηκε 20-0 με πρωταγωνιστές επιθετικά τους Μακ, Μπιουκάναν και ΜακΚάλουμ, με τους φιλοξενούμενους να αρκούνται σε παθητικό ρόλο και να παρουσιάζονται άστοχοι στην 1η περιόδο. Στα τελευταία τρία λεπτά του δεκαλέπτου, ο Απόλλων με σερί 4-12 ξεπέρασε το αρχικό του «μούδιασμα» αναφορικά με το σκοράρισμά του και μείωσε σε 24-12 (9’). Ωστόσο, η ομάδα της Καρδίτσας δεν επέτρεψε τον αντίπαλό της να πλησιάσει περεταίρω και στο 10’ κατάφερε να προηγηθεί με 30-14.

Στη 2η περίοδο, οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το ροτέισον τους χωρίς όμως να επηρεάσει τη ροή του αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου μείωσε στο 12’ σε 33-20, όμως ο Α.Σ.Κ. έτρεξε στο transition, είχε περισσότερες λύσεις και ως επακόλουθο περισσότερες ανάσες, φτάνοντας με ένα σερί 10-3 στο 43-23 (15’). Στο 16’, οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με +21 (45-24), ενώ με τρίποντο του Σάιμπερτ, η ομάδα της Καρδίτσας σημείωσε στο 17’ double score (48-24). Όσο κυλούσε ο χρόνος για την ολοκλήρωση του α’ μέρους, η διαφορά αυξανόταν (53-26 στο 18’) για να «κλείσει» στο +28 του ημιχρόνου (59-31).

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, η διαφορά ξεπέρασε και το «φράγμα» των 30 πόντων (63-31), ενώ μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου κυμαινόταν σε ανάλογα επίπεδα (69-39 στο 27’) και στο 29’ ανέβηκε για δεύτερη φορά στο +32 (75-43), τιμή στην οποία ολοκληρώθηκε και το δεκάλεπτο (77-45).

Στην τέταρτη περίοδο, το ματς άρχισε να μοιάζει ακόμη περισσότερο με αγώνα επίδειξης, με τους δύο προπονητές να δίνουν ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες τους και τη διαφορά στο 34’ να εκτοξεύεται (88-49) στους 39 πόντους. Το τελικό 95-67 χάρισε την 9η φετινή νίκη στον Α.Σ.Κ., ο οποίος ολοκληρώνει τις φετινές του υποχρεώσεις το ερχόμενο Σάββατο 27 Απριλίου και ώρα 20:15 στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιάννης Μπουρούσης» με αντίπαλο την ΑΕΚ betsson, για την 5η και τελευταία αγωνιστική των πλέι-άουτ της Stoiximan Basket League.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην ανάπαυλα της αναμέτρησης τιμήθηκε το Εφηβικό τμήμα του Συλλόγου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ΕΣΚΑΘ 2023-24, εισπράττοντας το ζεστό χειροκρότημα του φίλαθλου κοινού. Οι Έφηβοι, με το τρόπαιο του πρωταθλητή, πήραν τη θέση τους στο κέντρο του γηπέδου για να αποθεωθούν, συνεχίζοντας πλέον στη Β’ Φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Στο τέλος του αγώνα, ο Α.Σ.Κ. απέδωσε επίσης τιμή στον διαιτητή κ. Κώστα Ξενικάκη, ο οποίος σφύριξε για τελευταία φορά στη σπουδαία καριέρα του. Ο Γενικός Διευθυντής της ΚΑΕ Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ κ. Χρήστος Δεληγιάννης παρέδωσε την μπάλα του αγώνα στον κ. Ξενικάκη ως αναμνηστική για το «κύκνειο άσμα» του στην ενεργό δράση, μέσα σε στιγμές συγκίνησης αλλά και χειροκροτημάτων από τους φιλάθλους στο Κ.Γ. «Γιάννης Μπουρούσης».

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 59-31, 77-45, 95-67

Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Ν. Παπανικολόπουλος): Μπιουκάναν 10, Μενέγκα 6, Αβδάλας 2, Ρ. ΜακΚάλουμ 12 (2), Μακ 23 (1), Καπετάκης, Πηλίτσης, Δίπλαρος 3 (1), Χρηστίδης 3, Τσούκας, Σάιμπερτ 12 (1), Γιάνκοβιτς 22.

Απόλλων Πάτρας Carna (Ι. Χριστόπουλος): Βησσαρίου 5, Όσμπορν 21, Γκιουζέλης 6 (2), Πέρκινς 11 (1), Μπλοντίν 8 (2), Καφέζας 2, Κογιώνης.