«Λύγισε» στην αήττητη Ρόδο

Τα κενά διαστήματα πλήρωσε κόντρα στον  Κολοσσό Ρόδου H Hotels ο Α.Σ. Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ.

Σε μία αήττητη έδρα, η ομάδα της Καρδίτσας ηττήθηκε με 73-62 για τη 13η αγωνιστική της Basket League, με την προσπάθειά της στο 2ο ημίχρονο να δείχνει το δρόμο για τη συνέχεια. Ο Α.Σ.Κ. δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στην περιφέρεια που θα του έδινε τις προϋποθέσεις να ασκήσει μεγαλύτερη πίεση στον αντίπαλό του σε συγκεκριμένα σημεία του αγώνα, όταν δηλαδή μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιες τιμές και είχε τις ευκαιρίες για να κάνει δικό του το μομέντουμ.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε το ματς με σερί 9-0 στο 4’ στηριζόμενος στο περιφερειακό του σουτ. Με τον ίδιο τρόπο αντέδρασε ο Α.Σ.Κ. που μείωσε σε 9-7 στο 6’, μετά το πρώτο νωθρό τετράλεπτο. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι «κυανόλευκοι» παρουσιάστηκαν άστοχοι επιθετικά (1/12 τρίποντα), ενώ οι γηπεδούχοι έβαλαν στην εξίσωση και τη front line τους για να ξεφύγουν εκ νέου με 23-9 που ήταν και το σκορ στη λήξη της περιόδου.

Στη 2η περίοδο, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου μείωσε σε 25-16 με σερί 2-7, χάρη στον Γκάλινατ, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Α.Σ.Κ. Τα λάθη στη μεταφορά της μπάλας και η transition άμυνα κόστισαν ένα «νεκρό» τρίλεπτο στην ομάδα της Καρδίτσας που είδε τον Κολοσσό σε αυτό το διάστημα να ξεφεύγει με σερί 11-0 (36-16 στο 16΄). Η απάντηση με επιμέρους σκορ 0-6, «ροκάνισε» τη διαφορά προσωρινά για τον Α.Σ.Κ. (36-22) στο 19’. Ωστόσο, αυτή τελικά δεν υποχώρησε στη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-25.

Με ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση ξεκίνησε η 3η περίοδος για τον Α.Σ.Κ. που μείωσε σε 40-30 στο 21’. Ωστόσο, το κρεσέντο από 6,75μ των γηπεδούχων έφερε ένα 8-0 σερί και την ομάδα της Καρδίτσας πίσω στο σκορ με 48-30 στο 23’. Η αστοχία των «κυανόλευκων» από την περιφέρεια συνεχίστηκε και σε αυτό το δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην υποχωρεί κάτω από τους 13 πόντους (48-35) και στο 29’ το 55-37 διατηρούσε μπροστά τον Κολοσσό με ασφάλεια. Ένα ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό, οδήγησε σε σερί 0-8 για την ομάδα της Καρδίτσας που έκλεισε την περίοδο στο -10 για το 55-45 στο 30’.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Α.Σ.Κ. να μειώνει για πρώτη φορά σε μονοψήφια τιμή (58-49 στο 31’) μετά τις αρχές του 2ου δεκαλέπτου, έχοντας καλή αμυντική ισορροπία και επιθετική αποτελεσματικότητα. Οι παίκτες του Ν. Παπανικολόπουλου κατάφεραν να φτάσουν και στο -8 (59-51), αλλά ο Κολοσσός βρήκε τις λύσεις, εκμεταλλευόμενος -μεταξύ άλλων- και τις αναγκαστικές αλλαγές των Πίτερς και Γκάλινατ σε εκείνο το διάστημα, για να ξεφύγει με 64-51. Στο 36’, ο Α.Σ.Κ. μείωσε εκ νέου στους 10 πόντους (67-57), ενώ έχασε κάποιες ευκαιρίες να ρίξει περισσότερο τη διαφορά με καταστάσεις στο ανοιχτό γήπεδο. Από εκεί κι έπειτα, ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε τις δικές του ευκαιρίες κοντά στο καλάθι, διατηρήθηκε μπροστά και κατάφερε να φτάσει στο τελικό 73-62.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας την Κυριακή 29 Ιανουαρίου και ώρα 17:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιάννης Μπουρούσης» με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 40-25, 55-45, 73-62

Κολοσσός H Hotels (Ηλ. Παπαθεοδώρου): Ντίξον 16 (2), Χρυσικόπουλος 3 (1), Μορέιρα 20, Τζέιμς 11 (2), Κατσίβελης 14, Χατζηδάκης 3, Ιορδάνου 4(1), Κόφι, Τιγκ , Κένταλ 2.

Α.Σ. Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ (Ν. Παπανικολόπουλος): Μπεχάιμ 7(1), Πίτερς 1, Αθηναίου 3 (1), Ι. Αγραβάνης 5, Πριτζέτ 13 (1), Γκάμπροβσεκ 4, Γκάλινατ 20 (4), Σαρικόπουλος 6, Ουέστ 3 (1), Καρράς, Γκιουζέλης.

Δηλώσεις:

Ηλίας Παπαθεοδώρου: «Περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Η Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό είναι ενισχυμένη, ειδικά στην περιφέρειά της με παίκτες πολύ καλού επιπέδου. Προετοιμαστήκαμε αλά όλη την εβδομάδα. Μπήκαμε συγκεντρωμένοι από την αρχή, ελέγξαμε τον ρυθμό του αγώνα για 40 λεπτά και πετύχαμε άλλη μία νίκη. Συγχαρητήρια σε όλους. Ευχαριστούμε για ακόμη μία φορά τον κόσμο για την παρουσία του, που κάθε εβδομάδα είναι και περισσότερος και αυτό μας χαροποιεί ιδιαίτερα. Καλή συνέχεια και επιτυχία στην Καρδίτσα».

Νίκος Παπανικολόπουλος: «Πρώτα θα ήθελα να πω συλλυπητήρια σε μία πολύ αγαπημένη οικογένεια του Μιχάλη Κουταλιανού, για την απώλεια του Σταύρου. Ξέρω τι σημαίνει για τον Κολοσσό H Hotels και ξέρω τι σημαίνει και για τη Ρόδο. Καλή δύναμη για την οικογένεια του Μιχάλη. Ένας σημαντικός και καλός άνθρωπος έφυγε και αυτά είναι τα βασικά. Καλή συνέχεια στον Κολοσσό. Έκανε τις αλλαγές όταν έπρεπε και παρουσίασε ένα πολύ δυνατό σύνολο. Από την πλευρά μας, τα παιδιά έκαναν την προσπάθειά τους. Είναι ξεκάθαρο το πρόβλημα χημείας που έχουμε, το οποίο πρέπει να το λύσουμε το γρηγορότερο, παίρνοντας και τα αποτελέσματα και ξεκινώντας από την επόμενη Κυριακή στον “τελικό” που έχουμε τον Απόλλωνα Πάτρας».